Jak wybrać odpowiednią tapetę ścienną do pomieszczenia?

Tapety to dekoracje, które są w stanie całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób chcących przeprowadzić „remont” lub przynajmniej metamorfozę pomieszczenia, bez dużych nakładów finansowych. Mnogość wzorów, faktur i kolorów sprawia, że bez problemu znajdziemy wersję, która będzie odpowiednia do danego pokoju. Wybierając tapety ścienne, warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Dzięki temu uzyskamy wymarzony efekt i skutecznie odświeżymy wnętrze.

Najważniejsze zasady dotyczące wyboru tapet


Pierwszą kwestią, od której trzeba zacząć jest określenie jaką funkcję ma pełnić tapeta w danym pomieszczeniu. Część osób chce, aby taki element stanowił główną ozdobę pokoju, innym zależy na dopełnieniu aranżacji lub stworzeniu bezpiecznego tła. Każdy z tych przypadków wymaga innej kolorystyki oraz wzorów.

W pierwszym przypadku możemy pozwolić sobie na bardziej wyrazisty motyw lub odcień. Oczywiście taką dekorację umieszczamy tylko na jednej ścianie, najlepiej głównej, tej którą chcemy wyeksponować. Tapetowanie całego wnętrza to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Taki sam motyw na wszystkich ścianach może bowiem przytłaczać, przez co pokój straci swój przytulny charakter.

Tapety ścienne, które mają stanowić uzupełnienie aranżacji można umieszczać zarówno na całych ścianach, jak i na małych fragmentach. W tym przypadku również możemy pozwolić sobie na zabawę wzorami, kolorami oraz strukturami, które imitują np. naturalne materiały, przeploty tkaninowe lub beton. Wypukła faktura zapewnia niesamowite wrażenia estetyczne i dotykowe. Takie wersje doskonale podkreślą styl pomieszczenia.

Z kolei, gdy zależy nam na uzyskaniu jednolitego tła, wybierzmy tapetę, która będzie w podobnej gamie kolorystycznej co pomalowana ściana. Musi jednak w pewien sposób odróżniać się od farby, np. strukturą czy delikatnymi wzorami.

Tapety ścienne EMPREINTE by CASADECO

Co jeszcze warto wiedzieć o doborze tapet?

Jeszcze jedną ważną kwestią, którą należy uwzględnić w trakcie wybierania tapet jest wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój jest mały, powinniśmy unikać chaotycznych i dużych wzorów, bowiem optycznie pomniejszają daną przestrzeń. Znacznie lepszym wyborem będą delikatne i równomierne wzory oraz jasne kolory. Kojarzą się one z czystością, minimalizmem, a dodatkowo rozświetlają wnętrze. Jednocześnie sprawiają, że pomieszczenie wygląda na większe i lepiej uporządkowane.

W dużych pokojach możemy pozwolić sobie na bardziej szalone tapety ścienne. Upewnijmy się jednak czy wnętrze nie jest zatłoczone meblami. Jeśli elementów wyposażenia jest już dość dużo, wzorzysta tapeta wprowadzi chaos i bałagan. Ciekawym rozwiązaniem są np. wersje 3D, które sprawiają wrażenie głębi. To nietuzinkowa dekoracja, która może całkowicie odmienić charakter pokoju.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze tapet, zastanówmy się, jakie wrażenie chcemy osiągnąć w danym pomieszczeniu. Tapety mogą stworzyć atmosferę elegancji, przytulności lub kreatywności. Nie zapominajmy również o praktycznych aspektach, takich jak wytrzymałość i łatwość w czyszczeniu. Dzięki odpowiedniemu podejściu do doboru tapet możemy cieszyć się odmienionym wnętrzem, które będzie nas inspirować każdego dnia.

Współpraca

NASZE MARKI


Texdecor logo
Sahco logo
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR Zimmer Rohde logo
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo
Jab Anstoetz Group logo
A House of Happiness logo
Spagnolo logo
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo
Dizz Design logo
Forest logo
Dekoma logo
BRU logo
Kirby Design logo
Villa Nova logo
ROMO logo
ADO Goldkante logo
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo
BorasTapeter logo
Casadeco logo