Podczas aranżacji wnętrz wiele osób zastanawia się nad wykończeniem ścian, a konkretnie nad malowaniem lub tapetowaniem. Inwestorzy często wybierają zwykłe farby, kierując się ich niższą ceną oraz prostą aplikacją. W przestrzeniach komercyjnych, takich jak hotele czy biurowce większą popularnością cieszą się jednak tapety obiektowe, znane ze swojej trwałości. Na jakie rozwiązanie lepiej się zdecydować?
W miejscach szczególnie narażonych na intensywne użytkowanie, jak korytarze hotelowe, sale konferencyjne czy recepcje, liczy się przede wszystkim trwałość zastosowanych materiałów. Farby, choć na początku na pewno będą prezentować się nienagannie, z reguły dość szybko wymagają odświeżenia z powodu widocznych zabrudzeń. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i niedogodnościami, zwłaszcza gdy w danym obiekcie gości spora liczba osób. Aby utrzymać wysoki standard, niekiedy trzeba powtarzać malowanie nawet co kilkanaście miesięcy.
Tapety obiektowe są w stanie skutecznie zamaskować drobne mankamenty podłoża. Poza tym wyglądają estetycznie przez znacznie dłuższy czas. W przypadku domowych zastosowań zupełnie wystarczające będą zwykłe wersje. W przestrzeniach użyteczności publicznej stosuje się jednak bardziej wytrzymałe tapety obiektowe. To najbardziej trwałe i wytrzymałe rozwiązanie. Dzięki warstwie winylowej są one odporne na wilgoć, nie wchłaniają zabrudzeń i nie są podatne na zarysowania. Nie wymagają zatem częstej wymiany i z powodzeniem mogą posłużyć przez lata.
Porównując same koszty początkowe związane z zakupem, farba z reguły jest sporo tańsza niż tapeta. Wystarczy jedynie kupić odpowiednią liczbę puszek i wałek malarski, by szybko nadać wnętrzu nowy wygląd. To rozwiązanie jest najlepsze, jeśli naszym priorytetem jest szybkie i niskobudżetowe odświeżenie ścian. Niestety w dłuższym okresie okazuje się, że musieliśmy wydać dużo więcej, zwłaszcza w pomieszczeniach mocno eksploatowanych, gdzie powłoka farby ulega szybkiemu zabrudzeniu.
Zakup tapety obiektowej wiąże się z wyższym nakładem na samym początku, ale jej wytrzymałość przekłada się na niższe wydatki w przyszłości. W hotelach i biurach nie ma potrzeby częstego odnawiania ścian, co pozwala zaoszczędzić na pracach remontowych i wymianie tapet. Cenowo więc różnica dotyczy głównie początkowej inwestycji. Biorąc pod uwagę to, że pomalowane ściany trzeba znacznie częściej odświeżać, to w ogólnym rozrachunku obie opcje wiążą się z podobnymi kosztami.
Fot. 02 Tapety obiektowe zamiast farby
Ściany stanowią nie tylko tło dla mebli i dekoracji, są także ważnym elementem kreowania atmosfery we wnętrzu. Osoby, które decydują się na ich pomalowanie, mają do wyboru bogatą paletę kolorystyczną. Chcąc jednak ożywić przestrzeń bardziej wyszukanymi wzorami, konieczne będzie poniesienie dodatkowych inwestycji związanych z zakupem, np. specjalnych naklejek na ścianę.
Pod tym względem tapety obiektowe zapewniają znacznie większe możliwości aranżacyjne. Bogata paleta barw, różnorodne faktury, a także opcja zamówienia spersonalizowanych nadruków sprawiają, że mamy bardzo duży wpływ na wygląd ściany. W miejscach takich jak restauracje czy sale konferencyjne łatwo stworzyć oryginalne dekoracje, które będą przyciągać wzrok i wpłyną na pozytywne wrażenia gości. W nowoczesnych projektach tapety mogą imitować drewno, kamień albo beton. Dzięki temu można uzyskać podobny efekt, jaki zapewniają tego typu wykończenia, bez konieczności stosowania ciężkich i drogich materiałów. Warto również wspomnieć o tym, że tapety można w razie potrzeby wyczyścić wilgotną ściereczką, bez ryzyka utraty koloru.
Pamiętajmy zatem, że choć na pierwszy rzut oka farba może kusić niższą ceną, w przestrzeniach komercyjnych, w których liczy się wytrzymałość i atrakcyjny design, tapety obiektowe nie mają sobie równych.
Fot. 03 Tapeta obiektowa na ścianie – efekt końcowy