Żaluzje drewniane – budowa i rodzaje sterowań

Żaluzje drewniane to eleganckie i funkcjonalne dodatki, które doskonale komponują się z różnymi stylami wnętrzarskimi. To ponadczasowe rozwiązanie sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu. Takie osłony okienne stanowią przykład obecnego trendu panującego w aranżacji wnętrz. Jak zbudowane są żaluzje i z jakimi rodzajami sterowań można się spotkać?

Żaluzje drewniane i ich budowa


Tego typu osłony wyróżniają się dość prostą konstrukcją. Składają się z drewnianych lameli, które zostały specjalnie wyprofilowane, aby mogły na siebie nachodzić, co udało się osiągnąć dzięki ułożeniu względem siebie w równych odstępach. To z kolei pozwala na całkowite lub częściowe zasłonięcie okna. Same lamele mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Musi to być jednak wysokiej jakości, twarde drewno, aby lamele nie ulegały skręceniu pod wpływem słońca lub wilgoci, a sama żaluzja nie była zbyt ciężka. Popularne są m.in. gatunki egzotyczne oraz bambusy. Osoby, które szukają produktów z najwyższej półki, mogą zdecydować się również na dębowe lamele. W procesie produkcji drewno jest poddawane różnym cyklom. Najpierw odbywa się suszenie, a potem obróbka zależna od gatunku oraz docięcie. W kolejnym etapie lamele są lakierowane, olejowane lub bejcowane (ponownie, w zależności od gatunku oraz efektu na jakim zależy producentowi).

Lamele, z których są zbudowane żaluzje drewniane, są połączone za pomocą drabinek, wykonanych z taśm tekstylnych lub sznurków. Te elementy utrzymują listwy w odpowiedniej odległości od siebie i pozwalają na ich równomierne podnoszenie i opuszczanie. Na górze żaluzji znajduje się wyprofilowana kaseta. W niej zamocowany jest mechanizm sterujący, czyli bębny, sznurki i ewentualnie silnik lub silnik z akumulatorem jeśli mamy do czynienia z żaluzjami ze sterowaniem elektrycznym. Do sterowania żaluzjami służą różne mechanizmy, takie jak pokrętła, sznurki czy łańcuszki. Pozwalają one na regulację kąta nachylenia listew oraz podnoszenie i opuszczanie żaluzji. Te części mogą być zrobione z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna. Całość jest montowana za pomocą uchwytów. Wszystkie te części razem tworzą funkcjonalne i estetyczne żaluzje drewniane.

Żaluzje drewniane - detal
Żaluzje drewniane - detal

Rodzaje sterowania żaluzjami drewnianymi


Jeśli chodzi o sposób sterowania, mamy do wyboru dwie opcje – sterowanie ręczne lub elektryczne. Najczęściej jednak można spotkać się z pierwszym rozwiązaniem. Jak dokładnie to wygląda?

    • W przypadku sterowania ręcznego dostępny jest mechanizm sznurkowy lub łańcuszkowy. Służy on do zmiany kąta nachylenia lameli oraz wysokości ustawienia. Żaluzje drewniane 50 mm są często wyposażone w trzy sznurki. Dwa z nich odpowiadają za kąt nachylenia, zaś ostatni za złożenie i rozłożenie żaluzji. W przypadku lameli 25 mm zamiast sznurków do regulowania nachylenia występuje drewniane pokrętło. Żaluzje mogą być też wyposażone w łańcuszek. Odpowiada on za trzy funkcje w jednym.
    • Sterowanie elektryczne jest wygodniejszym rozwiązaniem, jednak wiąże się też z wyższą ceną. Jest ono stosowane wtedy, gdy mamy duże gabaryty żaluzji, a co tym idzie także ich ciężar. W takim przypadku sterowanie ręczne byłoby mało komfortowe. To także dobra opcja, jeśli żaluzja jest umieszczona na trudno dostępnym oknie. Sterować można za pomocą pilota lub przy użyciu aplikacji na smartfonie lub tablecie. Istnieje także możliwość zainstalowania stacjonarnego przełącznika, który zostanie zamontowany na ścianie blisko żaluzji.

 

Żaluzje drewniane - drabinki

Żaluzje drewniane – drabinki

 

Warto wiedzieć, że jeśli zakupione przez nas żaluzje drewniane są zbyt długie lub po prostu istnieje możliwość ich skrócenia. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem wybranego punktu sprzedaży.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj drewnianych żaluzji się zdecydujemy, na pewno staną się elegancką ozdobą wnętrza i wprowadzą przytulną oraz ciepłą atmosferę. To ponadczasowe rozwiązanie, które będzie bezproblemowo służyć przez wiele lat.

Współpraca

NASZE MARKI


Texdecor logo
Sahco logo
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR Zimmer Rohde logo
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo
Jab Anstoetz Group logo
A House of Happiness logo
Spagnolo logo
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo
Dizz Design logo
Forest logo
Dekoma logo
BRU logo
Kirby Design logo
Villa Nova logo
ROMO logo
ADO Goldkante logo
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo
BorasTapeter logo
Casadeco logo
Formularz Wyceny