Co świadczy o wysokiej jakości firan? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Dekoracja okien ma kluczowe znaczenie dla każdego wnętrza. Wybór odpowiedniej firanki może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia, nadając mu ciepły i przyjemny klimat. Takie produkty to jedne z najbardziej stylowych opcji aranżacji. Firany nie tylko pięknie wyglądają, ale są również funkcjonalne. Warto zatem poświęcić nieco czasu na znalezienie idealnego modelu, który spełni oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Istotne są odpowiednie wymiary oraz dopasowanie do stylu wnętrza, zarówno pod względem wzoru, jak i kolorystyki. Duże znaczenie ma też rodzaj materiału oraz aspekty użytkowe.

Jak wybrać materiał na firany?


Pierwszą kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest jakość i skład materiału. W tym przypadku powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami oraz oczekiwanymi właściwościami tkaniny. Na rynku dostępne są zarówno firany z włókien poliestrowych, naturalnych, jak i różne mieszanki. Te pierwsze są trwałe, łatwe w utrzymaniu i często bardziej przystępne cenowo. Będą zatem idealne dla osób szukających praktycznych i długotrwałych rozwiązań. Naturalne włókna, takie jak bawełna czy len, oferują klasyczny wygląd i są przyjazne dla środowiska. Niestety zazwyczaj są droższe i mogą wymagać bardziej delikatnego prania oraz czasochłonnego prasowania. Jeśli chodzi o mieszanki, łączą one zalety różnych włókien, oferując zarówno trwałość, jak i estetykę.

W dalszej kolejności należy przemyśleć strukturę materiału. Dużą popularnością cieszą się gładkie firany, bowiem zapewniają szerokie możliwości aranżacji wnętrz. Poza tym prezentują się nowocześnie i minimalistycznie. Osoby, które chcą, aby dekoracja okienna była bardziej wyrazista, mogą zdecydować się na delikatne przeploty lub mniej oczywiste struktury. Jest to sposób na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych.

Transparentność, kolorystyka i bezpieczeństwo materiałów


Tkaniny przeznaczone na firany mogą mieć różny stopień transparentności. Powinien być on dopasowany do stopnia nasłonecznienia pokoju oraz poziomu prywatności, na jakim nam zależy.

  • Przezroczyste materiały, takie jak woal, pozwalają na maksymalne przenikanie światła słonecznego, tworząc jasne i przestronne wnętrza. Są idealne do pomieszczeń, które wymagają dużo naturalnego światła, np. do salonu. Woalowe firany stanowią delikatną przesłonę, która świetnie rozprasza promienie słoneczne i wprowadza do środka przyjemną atmosferę.
  • Wersją pośrednią są tkaniny półprzezroczyste, które subtelnie filtrują światło, a  jednocześnie zapewniają pewien stopień intymności.
  • Tkaniny nieprzezroczyste sprawdzą się w pomieszczeniach, które wychodzą na ruchliwą ulicę lub znajdują się na parterze.
Firany w salonie z tkaniny ZR_FJ21

Jeśli chodzi o kolorystykę, uniwersalnym wyborem są odcienie ecru lub przełamana biel. W przypadku firan z bardziej wyrazistym splotem, można zdecydować się na inne naturalne kolory. Ważnym aspektem są też kwestie bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać wyłącznie te tkaniny, które posiadają certyfikaty potwierdzające ich jakość. Szukajmy m.in. certyfikatu Oeko-Tex 100, który potwierdza, że w procesie produkcji nie zostały użyte żadne szkodliwe substancje.

Firana z tkaniny ADO HW23

 

Estetyka firan oraz ich funkcje użytkowe


Firany, będące istotnym elementem dekoracyjnym wnętrza, powinny harmonijnie łączyć w sobie funkcje estetyczne i użytkowe. Muszą zatem wpisywać się w styl pomieszczenia, co wymaga starannego doboru materiału, sposobu obszycia oraz podziałów. Możemy zawiesić je samodzielnie lub połączyć z zasłonami, w zależności od preferowanego efektu wizualnego i potrzeb.

Z użytkowego punktu widzenia, firany powinny zapewniać odpowiedni poziom prywatności, jednocześnie będąc łatwymi w konserwacji i utrzymaniu. Właściwy skład tkaniny ma tu kluczowe znaczenie. Wiele osób preferuje mieszanki. Przykładowo, len z domieszką poliestru może ułatwić prasowanie i pielęgnację, zachowując przy tym naturalny wygląd i teksturę. Natomiast wybór tkaniny w 100% z lnu wiąże się z większym nakładem pracy przy prasowaniu. Uwzględnijmy też łatwość montażu, wybierając odpowiedni sposób i system zawieszenia. Oba elementy powinny być dopasowane do ogólnego wystroju wnętrza.

Współpraca

NASZE MARKI


Camira - tkaniny trudnopalne
Eiffinger - tkaniny dekoracyjne
Omexco - tapety i okładziny klasy premium
Reve - artystyczne fototapety na wymiar
Chivasso - tkaniny dekoracyjne
Delius - tkaniny kontraktowe trudnopalne i akustyczne
Indes Fuggerhause - tkaniny
Rauv - ekskluzywne fototapety na wymiar
Thevenon - tkaniny zasłonowe i obiciowe
Margo Textil - tkaniny zasłonowe i obiciowe
Masureel - tapety dekoracyjne i obiektowe
Kanvazz - tapety tekstylne
Morris and Co. - tapety i tkaniny angielskie
NOËL and MARQUET - sztukateria
Wallcolors Wallpaper - fototapety
DWC Amsterdam - tapety tekstylne
Larsen - tapety i tkaniny
Sun and Shade - żaluzje drewniane i aluminiwe
Texdecor logo
Sahco logo - tkaniny na zasłony i obicia
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR - Zimmer+Rohde - logo - tkaniny premium
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo - tapety ścienne w stylu skandynawskim
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo - tkaniny
Jab Anstoetz Group logo - tkaniny dekoracyjne i kontraktowe
A House of Happiness logo - tkaniny zasłonowe
Spagnolo logo - tkaniny zasłonowe i firankowe oraz trudnopalne
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo - tkaniny zasłonowe
Dizz Design logo -tkaniny dekoracyjne
Forest logo
Dekoma logo - tkaniny zasłonowe, obiciowe
BRU logo
Kirby Design logo - tkaniny premium
Villa Nova logo - tkaniny i tapety
ROMO logo - tapety i tkaniny premium
ADO Goldkante logo - tkaniny dekoracyjne
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo - tapety i fototapety
BorasTapeter logo - szwedzkie tapety
Casadeco logo
Harlequin logo - tapety i tkaniny dekoracyjne
Formularz Wyceny