Jak wymierzyć zasłony?

Wybór odpowiednich zasłon może całkowicie odmienić charakter wnętrza, wprowadzając do niego styl i kolor. Warto jednak zaznaczyć, że takie elementy pełnią wiele funkcji – od dekoracyjnych po praktyczne, regulując dostęp światła, zapewniając prywatność, a nawet izolację termiczną i akustyczną. Aby jednak spełniały swoje zadanie, muszą być właściwie wymierzone i dopasowane do charakteru pomieszczenia oraz preferencji mieszkańców. Kupując zasłony na wymiar trzeba zatem uwzględnić wiele różnych aspektów. O jakich kwestiach musimy pamiętać?

Kupujemy zasłony na wymiar – określenie przeznaczenia


Pierwszym krokiem jest określenie, czy wybrana przez nas zasłona ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną, czy może bardziej praktyczną, polegającą np. na zapewnieniu prywatności, zaciemnieniu pomieszczenia czy pochłanianiu pogłosu lub dźwięków z zewnątrz. Zaciemnienie pomieszczenia pozwala nam na ograniczeniu dopływu światła z zewnątrz, co ma istotne znaczenie w sypialni lub mocno nasłonecznionych wnętrzach.

Gdy znamy już przeznaczenie, możemy pójść o krok dalej i pomyśleć nad rodzajem materiału, jego kolorem oraz właściwościami. Warto wiedzieć, że rodzaj tkaniny i grubość bezpośrednio przekłada się na sposób jej układania. Jeśli chcemy, aby zasłona leżała na podłodze, najlepiej zdecydować się na miękkie, lekkie i lejące materiały. Tylko takie będą wyglądały dobrze. Ciężkie i sztywne zasłony wykonane z grubszego materiału, mogą w tym przypadku wyglądać nieestetycznie.

Zamawiając zasłony na wymiar, należy w pierwszej kolejności przygotować informacje o wysokości mierzonej od podłogi do sufitu (ewentualnie do punktu zawieszenia, jeśli zdecydowaliśmy się na określony system). Pomiary najlepiej wykonać w kilku miejscach. Następnie konieczne jest podanie informacji o szerokości okna lub okien oraz ścianek, na które będą zsuwane pakiety (lub o szerokości systemu, który został zastosowany). Osoby, które dopiero wykańczają mieszkanie lub dom, mogą wysłać rzuty pomieszczenia, w którym mają zostać umieszczone zasłony.

Podczas dopasowywania tkanin pod względem dekoracyjnym, w trakcie zamawiania zasłon warto też podzielić się z doradcą zdjęciami pokoju lub wizualizacją projektanta. Na podstawie tych informacji, specjalista jest w stanie zaproponować rozwiązania, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. W kolejnych etapach ustala się wszelkie detale, sposoby wykończenia, marszczenia i systemy zawieszenia.

Tkanina zasłonowa Casamance kolekcja Défilé.

Sposób zawieszenia i rodzaj wykończenia

Kolejną kwestią jaką trzeba wziąć pod uwagę jest sposób zawieszenia. Wybrany system decyduje bowiem o możliwych ograniczeniach w sposobie marszczenia lub obszycia zasłony. Warto pamiętać, że każdy w przypadku wygląda to nieco inaczej, dlatego o szczegóły warto dopytać osobę, z którą konsultujemy zakup zasłon.

Należy mieć na uwadze, że zasłony wymagają marszczenia, które wpływa na zużycie tkaniny, efekt wizualny oraz szerokość pakietu po odsłonięciu okna. 

  • Wykonując zasłony na wymiar najbardziej optymalną opcją marszczenia jest proporcja 1:2. Ta proporcja zalecana jest też w przypadku zasłon akustycznych. Oznacza to że potrzebujemy 2 razy więcej tkaniny niż nasza szerokość użytkowa danej zasłony.
  • Jeśli zależy nam głównie na efekcie dekoracyjnym, a zatem materiał przez cały czas będzie zsunięty na boki okna, nie potrzebujemy dużego marszczenia. W tym przypadku, zależnie od wybranej tkaniny i systemu zawieszenia, możemy wybrać proporcję pomiędzy 1:1,5 a 1:2. W niektórych sytuacjach lub bardziej kontraktowych projektach możemy stosować proporcję 1:1,5, przy czym np. może wiązać się to z  skromniejszym efektem wizualnym.
  • Mocne drapowania np. 1:3 sprawdzają się przy cienkich tkaninach o luźnym splocie lub mocno klasycznych projektach.

 

Tkanina zasłonowa Casamance Valvidia 3303.

 

Ostatnim elementem jest rodzaj górnego wykończenia. Dużą popularnością cieszą się taśmy zasłonowe. Na rynku dostępne jest wiele typów taśm, marszczące o różnych proporcjach. Mają uniwersalne zastosowanie, zarówno do systemów szyn, jak i karniszy. Ciekawym rozwiązaniem są także marszczenia typu flex. Rozwiązanie to pozwala między innymi na regulacje wysokości. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego sposobu marszczenia zależy również od wybranego systemu zawieszenia. 

Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są systemy zawieszeń z otwartym torem, co umożliwia dowolne przesuwanie (i podziały) zasłon. Do tej grupy zaliczają się m.in. szyny, które można zamontować do ściany i sufitu. 

Na koniec warto pamiętać, że jeśli zależy nam na zasłonach wykonywanych na wymiar, zwłaszcza na nietypowych zasłonach, najlepiej skonsultować się z profesjonalistami. Pomoc specjalisty jest nieoceniona, bowiem możemy liczyć na fachową poradę, z uwzględnieniem wielu aspektów od doboru materiału, systemu zawieszenia, sposobu marszczenia, wielkości zasłon i innych.

 

Tkanina zasłonowa ZR H2021.

Współpraca

NASZE MARKI


Texdecor logo
Sahco logo
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR Zimmer Rohde logo
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo
Jab Anstoetz Group logo
A House of Happiness logo
Spagnolo logo
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo
Dizz Design logo
Forest logo
Dekoma logo
BRU logo
Kirby Design logo
Villa Nova logo
ROMO logo
ADO Goldkante logo
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo
BorasTapeter logo
Casadeco logo
Formularz Wyceny