Jakie rodzaje zasłon są najlepsze do sypialni?

rodzaje tkanin

Nic tak nie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie jak dobry, regenerujący sen. Niestety, często bywa tak, że nawet jeśli czujemy się zmęczeni, mamy problem z zaśnięciem. W wielu przypadkach przeszkodą okazują się być nieodpowiednie warunki w sypialni. Nadmierny hałas, jasne światło ulicznych latarni lub zbyt wysoka temperatura mogą powodować problemy z zaśnięciem. Jeśli dokucza nam przynajmniej jedna z tych rzeczy, warto pomyśleć o takim dodatku jak zasłony. Należy pamiętać, że pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również zapewniają odpowiednie warunki do snu. Na jakie produkty można się zdecydować?

Zasłony zaciemniające - sposób na poprawę jakości snu


Nasz rytm dobowy jest nierozerwalnie związany z poziomem światła. Gdy robi się ciemno, jest to wyraźny znak dla organizmu, że pora szykować się do snu. Co w przypadku, gdy wykonujemy pracę zmianową lub do naszej sypialni wpada dużo światła z ulicznych latarni? W takim sytuacjach może dojść do zaburzenia rytmu okołodobowego i problemów z zaśnięciem.

Nadmiar światła w godzinach wieczornych oraz zawsze wtedy, gdy chcemy pójść spać, hamuje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

 

Rozwiązaniem problemu mogą okazać się zasłony zaciemniające, wykonane z tkanin typu dimout lub blackout. Dzięki nim zyskujemy kontrolę nad ilością światła wpadającego do sypialni. Takie osłony pozwalają na jego całkowite zablokowanie, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących na zmiany oraz dla wszystkich, którzy mogą zasnąć jedynie w pełni zaciemnionym pokoju.

Zasłony typu dimout blokują około 85-90% światła, zaś typu blackout aż 100%. Sprawdzą się nie tylko w domach, ale również w hotelach, restauracjach i obiektach publicznych.

 

tkanina zaciemniająca ado
Tkanina zaciemniająca ADO FJ23

Zasłony akustyczne – zapomnij o hałasie w sypialni


Drugim czynnikiem mającym negatywny wpływ na jakość snu jest hałas dobiegający z ulicy lub zła akustyka pomieszczenia. Jeśli przeszkadza nam pogłos oraz przejeżdżające za oknem samochody, warto zainwestować w zasłony akustyczne. Takie dodatki są w stanie pochłaniać dźwięki, które są odbijane lub przenoszone od okna. W ten sposób możemy też pozbyć się nieprzyjemnego echa. Zasłony akustyczne są specyficzne ze względu na budowę materiału, splot i rodzaj włókna. Osoby, którym jednocześnie zależy na redukcji hałasu oraz zaciemnieniu wnętrza, mogą bez problemu znaleźć produkty łączące obie funkcje.

Tkaniny akustyczne są również klasyfikowane. Jedno z oznaczeń to litery A-E, gdzie dla A mamy ponad 90% pochłanialności fali dźwiękowej.

tkanina zaciemniająca ZR-H2022

 

Zasłony termoizolacyjne i chroniące przed elektrosmogiem – komfort i bezpieczeństwo


Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura również w dużym stopniu utrudniają zasypianie. Na ogół mamy problem z pierwszą kwestią. Jeśli na dodatek w sypialni znajdują się duże okna z ekspozycją na północ lub południe, pokój może być narażony na nadmierne nagrzewanie. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zawiesić zasłony wykonane z tkaniny o właściwościach termoizolacyjnych. Taki materiał doskonale sprawdza się przez cały rok. W zimie będzie zapobiegać utracie ciepła, zaś latem ograniczy ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza, które powodują nagrzewanie sypialni. W tym przypadku również doskonale sprawdzają się grubsze tkaniny typu blackout.

Ciekawym rozwiązaniem są też zasłony chroniące przed elektrosmogiem. Takie dodatki absorbują i tłumią promieniowanie elektromagnetyczne, które emitują różne urządzenia, np. smartfony. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie może skutkować zaburzeniami snu, zmęczeniem oraz bólem głowy.

 

Jak dopasować zasłony do wystroju sypialni?


Oprócz wyżej wymienionych funkcji, zasłony w sypialni to także ważna dekoracja. Mogą mieć neutralny charakter, delikatne struktury lub wzory nawiązujące do stylu wnętrza. Ważne, aby były spójne z resztą aranżacji i wprowadzały przyjemną, intymną atmosferę. Warto też postawić na wysokiej jakości tkaniny, bo tylko takie pozostaną z nami na długi czas.

Współpraca

NASZE MARKI


Texdecor logo
Sahco logo
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR Zimmer Rohde logo
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo
Jab Anstoetz Group logo
A House of Happiness logo
Spagnolo logo
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo
Dizz Design logo
Forest logo
Dekoma logo
BRU logo
Kirby Design logo
Villa Nova logo
ROMO logo
ADO Goldkante logo
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo
BorasTapeter logo
Casadeco logo