Zasłony na wiosnę i lato – jakie tkaniny skutecznie chronią przed słońcem?

Wiosna i lato to pory roku, w których słońce coraz śmielej zagląda do naszych domów. Choć z jednej strony zależy nam na dostępie naturalnego światła, z drugiej chcemy chronić się przed silnymi promieniami, zwłaszcza podczas wypoczynku lub pracy. Rozwiązaniem mogą być odpowiednio dobrane zasłony na wymiar. Przed zakupem warto przyjrzeć się różnym rodzajom tkanin i sprawdzić, jak wypadają w kwestii zaciemnienia i termoizolacji.

Dlaczego warto zadbać o ochronę przed słońcem?


Duże nasłonecznienie zazwyczaj przeszkadza nam w momentach, gdy chcemy odpocząć w ciągu dnia lub popracować w komfortowych warunkach. Wysoka temperatura i ostre światło mogą niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie, prowadząc do rozdrażnienia oraz utrudniać zasypianie, jeśli chcemy uciąć sobie popołudniową drzemkę. Dobrze dobrane zasłony na wymiar pozwalają regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, a przy okazji chronią przed nagrzewaniem się wnętrza.

Możliwość zaciemnienia sypialni na pewno przyda się wszystkim osobom, które wykonują pracę zmianową i w związku z tym śpią w ciągu dnia. Niestety, gdy do pomieszczenia wpada dużo światła, ciężko będzie nam zasnąć.

Wybierając zasłony na sezon wiosenno-letni, warto zwrócić uwagę na ich gramaturę i strukturę. Naturalne materiały, takie jak len i bawełna, są lekkie i przepuszczają powietrze, ale nie zawsze dobrze zaciemniają wnętrze. Tkaniny o grubszym splocie, np. nowoczesne mieszanki syntetyczne, często są wzbogacone o specjalne powłoki, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych.

Najskuteczniejsze w walce ze słońcem są zasłony zaciemniające, szyte z tkanin typu blackout lub dimout. Te pierwsze blokują nawet 100% światła, pozwalając na całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Tkaniny typu dimout blokują około 85-90% światła. Obie wersje są idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują zaciemnionego pomieszczenia do odpoczynku w ciągu dnia, a także dla wszystkich ceniących sobie prywatność. Tego typu zasłony mają często dodatkowe właściwości, np. izolację akustyczną lub zdolność do pochłaniania promieniowania UV.

fot.01_Zasłona zaciemniająca - tkanina blackout
fot.01_Zasłona zaciemniająca - tkanina blackout

Zasłony na wymiar z termoizolacją – sposób na przyjemny chłód w upalne dni

Latem wiele osób narzeka na nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Grubsze zasłony lub specjalnie impregnowane tkaniny pomagają ograniczyć gromadzenie się ciepła we wnętrzu, co w konsekwencji pozwala utrzymać przyjemną temperaturę w pokoju. W okresie jesienno-zimowym te same zasłony będą zapobiegać utracie ciepła, a zatem jest to rozwiązanie całoroczne.

Jeśli nasz dom lub mieszkanie jest położone w dość ruchliwej okolicy, warto zainteresować się materiałami, które są w stanie tłumić dźwięki. Oprócz tego istnieją tkaniny chroniące przed tzw. elektrosmogiem, czyli promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez urządzenia elektroniczne. Dla osób szczególnie wrażliwych na bodźce zewnętrzne będzie to dodatkowa zaleta i sposób na poprawę jakości snu i ogólnego wypoczynku.

Dzięki zasłonom na wymiar jesteśmy w stanie stworzyć przyjemną i spójną kompozycję. Wiele osób decyduje się na taką opcję, ponieważ dzięki personalizacji można idealnie dobrać długość, szerokość oraz wzór. W przypadku tkanin zaciemniających lub termoizolacyjnych, takie rozwiązanie zapewnia również najskuteczniejszą ochronę przed światłem oraz czynnikami zewnętrznymi.

fot.02_Pokój bez zasłon przy dużym nasłonecznieniu

Współpraca

NASZE MARKI


Texdecor logo
Sahco logo
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR Zimmer Rohde logo
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo
Jab Anstoetz Group logo
A House of Happiness logo
Spagnolo logo
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo
Dizz Design logo
Forest logo
Dekoma logo
BRU logo
Kirby Design logo
Villa Nova logo
ROMO logo
ADO Goldkante logo
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo
BorasTapeter logo
Casadeco logo
Formularz Wyceny