Zasłony w małych przestrzeniach – jak wizualnie powiększyć wnętrze?

BLOG_ Zasłony w małych przestrzeniach - jak wizualnie powiększyć wnętrze

Urządzanie niewielkich przestrzeni w domu lub mieszkaniu często bywa wyzwaniem. Zazwyczaj jednym z takich pomieszczeń jest sypialnia. Choć w ciągu dnia raczej nie spędzamy w niej zbyt wiele czasu, warto poświęcić dłuższą chwilę na aranżację tego pokoju, gdyż przełoży się to na jakość nocnego wypoczynku. Bardzo ważnym elementem sypialni są zasłony. Z jednej strony zapewniają domownikom prywatność i zaciemniają wnętrze, zaś z drugiej stanowią dekorację, która wpływa na atmosferę. Jak dobrać dekoracje okienne, aby przy okazji optycznie powiększyć wnętrze?

Zasłony do małej sypialni - zasady dotyczące kolorystyki i rodzaju tkaniny


Jednym ważnych aspektów przy wyborze zasłon jest ich kolor. Jasne barwy, takie jak biel, beż czy pastele, optycznie powiększają przestrzeń, dodając jej lekkości i świeżości. Poza tym odbijają światło, co pomaga w rozjaśnieniu wnętrza i sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. Osoby, którym niekoniecznie zależy na prywatności, ale na wpuszczeniu do sypialni jak największej ilości promieni słonecznych, mogą zdecydować się nawet na transparentne lub półtransparentne tkaniny. Dodają one wnętrzu lekkości oraz pozwalają na przenikanie naturalnego światła, co jest kluczowe w małych pomieszczeniach.

Oprócz kolorystyki duże znaczenie mają wzory i tekstura. W niewielkich sypialniach bardzo dobrze sprawdzą się zasłony gładkie, o niewielkich przeplotach i naturalnych strukturach. Takie wersje idealnie wtapiają się w aranżację, wizualnie ocieplając wnętrze i dodając mu elegancji. W klasycznych sypialniach idealnie sprawdzą się delikatnie i drobne wzory, np. pionowe prążki, geometryczne motywy lub scenki rodzajowe.

Jeśli chodzi o skład materiału, najlepiej stosować tkaniny wykonane z naturalnych włókien lub je imitujących. Dobrym wyborem jest bawełna, len, wiskoza i jedwab. Osoby, którym zależy na tym, aby dekoracje były łatwe w utrzymaniu czystości, mogą wybrać tkaniny ze sztucznych włókien lub mieszanek. Są one w większym stopniu odporne na działanie promieni słonecznych oraz na gniecenie.

Ważne, aby materiał dobrze się układał, wyglądał lekko i nie przytłaczał wnętrza. Ciężkie i ciemne zasłony wykonane z grubszych materiałów nie będą pasować do każdego pomieszczenia, bowiem mogą zdominować aranżację i sprawić, że sypialnia wyda się jeszcze mniejsza. Niemniej jednak, ich umiejętna aranżacja jest sposobem na nadanie wnętrzu elegancji.

Zasłona w sypialni_ADO_FJ23
Zasłona w sypialni_ADO_FJ23

Długość zasłon i sposób ich zawieszenia

Kolejnym elementem, który ma znaczenie przy aranżacji małej sypialni, jest długość zasłon oraz sposób ich zawieszenia. Zasłony sięgające od sufitu do podłogi sprawiają, że pomieszczenie wygląda na wyższe i nie wprowadzają przy tym niepotrzebnych optycznych podziałów. Poza tym dzięki nim sypialnia będzie wyglądać bardziej elegancko. Takie dekoracje najlepiej zawiesić na szynach lub karniszach montowanych do sufitu.

Na estetykę duży wpływ na długość zasłon. W praktyce mamy trzy możliwości – dekoracje kończące się około 1-2 cm nad podłogą, lekko opadające na podłogę (dłuższe od wysokości sypialni o 2-3 cm) oraz leżące na podłodze (dłuższe o około 5-10 cm od wysokości pokoju). To na jaką wersję się zdecydujemy zależy już od charakteru wnętrza, osobistych preferencji oraz rodzaju tkaniny, z której zostały wykonane zasłony.

Unikajmy zasłon, które kończą się nad parapetem – mogą one wizualnie obciąć przestrzeń i sprawić, że wnętrze wyda się mniejsze. Poza tym takie dekoracje nie wyglądają elegancko.

Zasłona w sypialni_ADO_HW23

Zasłona w sypialni_ADO_HW23

Co jeszcze warto wiedzieć o zasłonach do małej sypialni?

Sposób marszczenia zasłon także ma znaczenie. Do wyboru mamy różnego typu taśmy marszczące, które w odmienny sposób układają i marszczą tkaninę. Podczas wyboru należy kierować się stylem wnętrza, typem materiału, z którego zostały wykonane zasłony, a także ewentualnymi ograniczeniami montażowymi w pomieszczeniu. Jedną z ciekawszych opcji jest system mikroflex. Jest on bardzo uniwersalny i sprawdza się zarówno w stylizowanych, jak i nowoczesnych wnętrzach. W tym przypadku fałdy są stałe, a ich ilość zależy od proporcji marszczenia tkaniny. System pozwala także na regulowanie wysokości firan, co przydaje się w momencie, gdy sufit lub podłoga w sypialni są nierówne.

Warto również pamiętać o odpowiednim systemie zawieszenia, bowiem decyduje on o łatwości użytkowania, czyli możliwości przesuwania zasłon, a także o łatwości montażu i demontażu dekoracji.

W małych sypialniach zasłony mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną. Tkaniny typu blackout, które całkowicie zaciemniają wnętrze, są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zapewnić sobie komfort snu, eliminując wszelkie źródła światła z zewnątrz. Co istotne, wcale nie muszą być one ciężkie i ciemne. Obecnie można bez trudu znaleźć zasłony zaciemniające w jasnych kolorach, wykonane z lżejszych tkanin.

Jak widać, odpowiedni dobór zasłon do małej sypialni może znacząco wpłynąć na jej wygląd i funkcjonalność. Jasne kolory, lekkie tkaniny, właściwa długość i sposób zawieszenia pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń i poprawić jej wygląd.

Współpraca

NASZE MARKI


Texdecor logo
Sahco logo
FibreGuard logo
FR-One logo
ZR Zimmer Rohde logo
Vinylpex logo
Sandberg Wallpaper logo
Orac Decor Sztukateria logo
Mardom Decor Szukateria logo
Muance logo producent fototapet
Kvadrat logo
Jab Anstoetz Group logo
A House of Happiness logo
Spagnolo logo
One Wall Design logo producent fototapet
Halland Haag logo
Dizz Design logo
Forest logo
Dekoma logo
BRU logo
Kirby Design logo
Villa Nova logo
ROMO logo
ADO Goldkante logo
ARTE logo
Casamance logo
Gimmersta logo
BorasTapeter logo
Casadeco logo
Formularz Wyceny